sobota, 15 maja 2010

PROGRAM FESTIWALU

program ogólny FESTIWALU GARAMTHANDA:

10:00 - otwarcie festiwalu

10:00-18:00 - pokazy slajdów
- atrakcje dla dzieci
- stoiska, spotkania z podróżnikami

11:00-13:00 - warsztaty fotograficzne
13:00-15:00 - warsztaty bębnowe
16:00-18:00 - pokazy filmów

13:00-15:00 - Max Cegielski podpisuje książki
12:00-14:00 - Kamila Sławińska podpisuje książki

18:00 - koncert zespołu "Wielbłądy"
20:00 - ognisko

program szczegółowy FESTIWALU GARAMTHANDA:

1) POKAZY SLAJDÓW (10:00-18:00),

Ola Bednarska - 250 dni muzungu na Czarnym Lądzie (10:00-11:00)
8 miesięcy w drodze, dziesiątki tysięcy kilometrów pokonanych w przeładowanych do granic autobusach, minibusach, ciężarówkach i rozpadających się na części buszowych taksówkach po chyba najgorszych drogach świata, ale przede wszystkim setki spotkanych ludzi, oszołamiające piękno przyrody, dzikie zwierzęta na wyciągnięcie ręki i historia ludzkości ujrzana w czarnych, plemiennych oczach, gorąca jak słońce gościnność, uśmiechy szerokie jak sawanna, różnorodność kultur, tradycji i obyczajów tak wielka jak bezkresna Sahara. Wschód i zachód Czarnego Lądu zamknięte w jednym doświadczeniu, od Kairu przez Nairobi do Lilongwe w Malawi, od Akry przez Bamako do białej Casablanki.

Maciej Swinarski – Motosyberia.com (11:00-12:00)
MotoSyberia.com to projekt polegający na oraniu syberyjskiej ziemi, sianiu zła i brataniu się z mieszkańcami byłego ZSSR.
MotoSyberia 1.0 [2007] - 3 miesięczna podróż 3 samców na 3 motocyklach z PL przez Kaukaz, Azję Środkową, Mongolię, Rosję i dotarcie do Magadanu słynną Drogą Kości.
MotoSyberia 2.0 [2009] - pierwsza próba dotarcia lądem (na motocyklach, kamazach i różnego rodzaju sprzęcie pływającym) z Magadanu na Czukotkę - to wszystko w psychopatycznym niedźwiedzio-siarczystym anturażu.

Agnieszka Kiela-Pałys i Maciek Pałys - Korona Ziemi (12:00-13:00)
Agnieszka Kiela-Pałys i Maciek Pałys zwiedzili razem już spory kawałek świata, postawili stopę na wszystkich kontynentach.
Obecnie praktycznie wszystkie plany wyjazdowe podporządkowane są Projektowi Korona Ziemi. Rozstrzelone po całym świecie szczyty stanowią wyzwanie na kilka lat. Rozmach przedsięwzięcia wymaga ogromnego zorientowania na cel, konsekwencji w dążeniu do niego, dobrego planowania i logistyki. Mimo trudności wysiłek ten warty jest podejmowania. Zdobycie po tak ciężkiej pracy kolejnego wierzchołka staje się źródłem ogromnej radości i satysfakcji.

Piotr Kłosowicz – Odyseja andyjska (13:00-14:00)
"Odyseja Andyjska 2009" to samotna wyprawa, której celem było zdobycie bez pomocy z zewnątrz najwyższych spośród andyjskich szcześciotysięczników oraz dokonanie rowerowego trawersu pustynnych bezdroży w rejonie Puna de Atacama. W ciągu trzech miesięcy spędzonych w Chile i Argentynie Piotr Kłosowicz stanął na szczytach Aconcagui, Mercedario, Bonete Chico, Pissis Main, Pissis East, wszedł nową drogą na Ojos del Salado oraz pokonał rowerem i na piechotę ponad 3000 km."

Tomasz Nasiółkowski - 523 dni wokół Azji (14:00-15:00)
Szalona wyprawa dwojga Dolnoślązaków w dzikie zakątki Azji. Emilia i Tomasz po skończeniu studiów geograficznych spakowali plecaki i przemierzyli 100 tys. km przez 40 krajów, w przeciągu 1,5 rocznej podróży. Dzięki poruszaniu się autostopem oraz korzystaniu z klubów Couch Surfing oraz Hospitality Club, poznali życie i kulturę lokalnych ludzi. Będzie to przede wszystkim opowieść o ludziach spotkanych w Drodze, bo to dzięki ich pomocy podróżnicy mogli przemierzyć świat i bezpiecznie wrócić do domu.

Piotr Strzeżysz – Sudan/Afryka Nowaka (15:00-16:00)
Podczas pokazu Piotr pokaże zdjęcia i krótki materiał filmowy z dwutygodniowej wycieczki rowerowej po Sudanie, próbując, z perspektywy rowerowego siodełka, przybliżyć ten rzadko odwiedzany przez turystów największy kraj kontynentu afrykańskiego. Podróż była fragmentem przedsięwzięcia „Afryka Nowaka” (więcej informacji: www.afrykanowaka.pl).
Piotr opowie nam o przygodach na trasie Wadi Halfa-Chartum, opisze sudańskie przysmaki, takie jak surowa wątróbka z wielbłąda, opowie o ludziach, o tym, dlaczego lepiej nie fotografować kobiet i jak wygląda sudański akademik.

Anna i Jakub Urbańscy – Papua z góry na dół (16:00-17:00)
Papua z góry na dół – to podróż przez najdziksze zakątki Papui – od koralowych wysepek i tajemniczych cmentarzysk w Archipelagu van Schoutena, po jedną z najtrudniej dostępnych dżungli świata w rejonie dorzecza Einlanden – krainę owianych złowrogą sławą kanibali z plemion Korowai i Kombai. Zobaczymy kilkusetletnie mumie z Doliny Baliem, budowane na drzewach domy Korowajów, przyjrzymy się przygotowaniom do rytualnej uczty, odwiedzimy długie domy plemienia Asmat i zobaczymy całkiem świeże trofea łowców głów.

Michał Apollo – Zdobywając Ameryki - Denali i Aconcagua (17:00-18:00)

Relacja z wejścia Michała Apollo i Marka Żołądka na górska koronę Ameryk. Denali: - 40 st. C, huraganowy wiatr, brak czucia w palcach u rąk. Stoimy na Denali.
Dziesiątego dnia akcji górskiej jesteśmy na najwyższym punkcie Ameryki Północnej.
Nie jest to jednak dla nas jeszcze sukces. Nie jesteśmy tu dla West Buttress…
Aconcagua: brniemy suchą, kamienistą doliną Horcones. Mijający nas muł dźwiga 40 kg, my na barkach wory ponad 50 kg. Dochodząc do Plaza de Mulas – Arrieros określają nas mianem „chłopaki z worami”. Przed nami jeszcze ponad 2500 m deniwelacji…

2) WARSZTATY
między innymi:

warsztaty fotografowania w podróży (11:00-13:00)
Piotr Trybalski, podróżnik i fotograf, od kilku lat prowadzi szkolenia fotograficzne.

Program warsztatów fotograficznych:
1. Jak się przygotować do wyjazdu fotograficznego.
Blok warsztatowy poruszający tematykę związana z przygotowaniem technicznym i merytorycznym do wyjazdu fotograficznego. Jak i gdzie znaleźć ciekawy temat? Czy szata zdobi fotografa? Jaki sprzęt fotograficzny wybrać? Gdzie i kiedy fotografować? Jak transportować sprzęt? Jak go zabezpieczyć przed żywiołem i złodziejami? Czy wycieczka z biura podróży to dobry pomysł na wyjazd fotograficzny? Czyli wszystko co trzeba wiedzieć aby wyjazd fotograficzny był udany.
2. Fotografujemy w podróży.
Blok warsztatowy z praktycznymi radami dotyczącymi radzenia sobie z fotografowaniem w różnych warunkach, strefach geograficznych i kulturach. Jak fotografować ludzi? Fotografowanie w różnych krajach i kulturach. Jak oswoić ulicę i zacząć na niej fotografować? Fotografowanie wydarzeń i festiwali.


Krąg Bębnów (drum circle) (13:00-15:00)
granie w kręgu na bębnach, grzechotkach i innych instrumentach. W drum circle będą mogły wziąć udzial zarówno osoby, które potrafią grać, jak i ci, którzy nigdy nie próbowali gry na bębnach. Prowadzi Kazimierz Klicki: KLICK&DRUM - nauczyciel gry na bębnach, od lat prowadzi zajęcia rytmiczne i zajęcia z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych dla różnych grup i instytucji. (więcej: www.klick.com.pl)


Warsztaty dziennikarstwa podróżniczego
Prowadzi Stowarzyszenie Integracyjne Hindusko-Polskie
Warsztaty wprowadzają w świat ‘dziennikarstwa podróźniczego’, pokrótce przedstawiając
1. Esencję dziennikarstwa podróżniczego
2. Elementy warsztatu
3. Sposoby na przeżycie dziennikarza w dżungli, kaszmiryjsko-pakistańskim pograniczu i rumuńskich Karpatach
4. Tworzymy jednodniową GAZETĘ PODRÓŻNIKA!


3) FILMY

film „Free Tibet Expedition” (16:00-17:00) – film Marka Klonowskiego, wielokrotnie nagradzanego podróżnika, autora książki „Moje buty”, film przedstawia relację z wyprawy z pierwszego polskiego wejścia na Mt Logan na Alasce.

film „Przez śniegi Zielonego Lądu - GRENLANDIA 2008” (17:00-18:00) – film o wyprawie Grzegorza Gontarza, Szymona Gontarza i Piotra Zaśko o trawersie Grenlandii. Było to drugie (po Marku Kamińskim i Wojciechu Moskalu) oraz pierwsze w sezonie letnio-jesiennym polskie przejście wyspy.

4) Ponadto, przez cały dzień (10:00-18:00):

atrakcje dla dzieci, m.in.: zabawy linowe, konkursy, gry ruchowe, malowanie twarzy (prowadzi firma „Magiczne Urodziny”)

atrakcje przy stoiskach, m.in.:
- nauka malowania aborygeńskich wzorów,
- rozmowy z podróżnikami
- podpisywanie książek
Max Cegielski podpisuje książki w godzinach 13:00-15:00;










Kamila Sławińska podpisuje książkę "Nowy Jork. Przewodnik Niepraktyczny" od 12:00 do 14:00








5) wieczorem:

KONCERT zespołu „Wielbłądy” (od 18:00)
Wielbłądy to trio w składzie: Gwidon Cybulski (śpiew, ngoni, gitara, harmonijka ustna), Sebastian Wielądek (mandolina, duduk, ney) i Kuba Pogorzelski (gita, karignan, shekere, instrumenty perkusyjne). Ich muzyka inspirowana jest głównie afrykańskim bluesem, elementami kultury arabskiej i indyjskiej.
tu można wdrożyć się w klimaty

OGNISKO
(od 20:00)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz